Стародавній Рим

Урок-гра “Стародавній Рим”

Тема. Місто Рим і життя його населення.

Мета. Дати уявлення про життя столиці Римської імперії та побут римських громадян; ознайомити школярів із визначними пам’ятками Риму, підвищити рівень загальної культури учнів.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: описувати повсякденне життя римлян, архітектурні пам’ятки; порівнювати побут і традиції римлян і греків; висловити власне судження про систему виховання, звичаї та традиції Стародавнього Риму.

Тип уроку. Комбінований.

Форма проведення. Урок-екскурсія.

Структура уроку

  1. Вивчення нового матеріалу
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Організаційний момент
    1. Визначні пам’ятки Риму.
    2. Звичаї та традиції римлян.
    3. Побут багатих городян.
    4. Побут римської бідноти.
    5. Римська сім’я та виховання дітей.
  4. Узагальнення і систематизація знань
  5. Підсумки уроку
  6. Домашнє завдання

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Завдання

1) Дати розгорнуті відповіді на запитання.

— Що було спільним у релігії греків і римлян? Чим вони відрізнялися?

— Як розвивалася римська культура за доби республіки?

— Якими досягненнями прославилися література, наука імператорського Риму?

— У чому виявилася самобутність римської архітектури та скульптури?

2) Розповісти про розвиток історичної науки в Римській державі.

Запитання на повторення.

1) Коли був заснований Рим?

2) Хто, згідно з легендою, є засновником Рима?

3) У перші століття нашої ери Рим налічував близько мільйона жителів. Як ви вважаєте, чому його населення весь час зростало ? Заслухавши відповіді учнів, учитель зазначає, що населення міст поповнювали зубожілі селяни, жителі провінцій. Розвиток ремесел, сільського господарства і культури йшов паралельно зі зростанням міст і розвитком міського життя.

III. Вивчення нового матеріалу

Учитель пропонує здійснити екскурсію до Рима і побачити, що являла собою столиця імперії в перші століття нашої ери.

Робота в групах.

Учні об’єднуються в п’ять груп «екскурсоводів», кожна з яких одержує картку із завданням, що містять тему екскурсії і план, за яким її необхідно провести з допомогою підручника. Для підготовки до екскурсії надається 10 хвилин, після чого групи представляють результати своєї роботи.


К а р т к а 1. Визначні пам’ятки Риму.

1) Форум — центр суспільного життя.

2) Тріумфальні арки та історія їхнього створення.

3) Базиліки та храми.

4) Вода — прикраса Риму.


К а р т к а 2. Звичаї та традиції римлян.

1) Гладіаторські бої.

2) Перегони на колісницях.

3) Терми — лазні, але не тільки.

4) Гасло юрби: «Хліба і видовищ!»


К а р т к а 3. Побут багатих городян.

1) Особняк — житло багатих городян.

2) Атрій — приймальня для гостей.

3) Внутрішній дворик і кабінет господаря.

4) Прикраси багатих будинків.


К а р т к а 4. Побутримськоїбідноти.

1) Багатоповерхові будинки в Римі.

2) Меблі бідних римлян.

 Теми екскурсій збігаються з етапами вивчення нового матеріалу.

3) Що заміняло римлянам каналізацію.

4) Чому в Римі часто траплялися пожежі?


К а р т к а 5. Римська сім’я та виховання дітей.

1) Глава родини — патер фаміліас.

2) Римська школа. Основні предмети.

3) Виховання синів у римських сім’ях.

4) Виховання дочок, ставлення до жінки в римській родині.


IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

«Екскурсоводи» — представники груп — проводять екскурсії, решта учнів виступають у ролі уважних «туристів»; ставлять питання.

V. Підсумки уроку

Учитель оцінює роботу учнів на уроці, визначається найбільш цікава й пізнавальна розповідь екскурсовода.

VI. Домашнєзавдання

1) Опрацюйте текст відповідного параграфа підручника.

2) Творче завдання.Складіть невелику розповідь про звичайний день жителя Стародавнього Рима.