Тема: Суб’єкти, об’єкти правовідносин. Зміст. Підстави виникнення, зміни і припинення правовідносин.
Мета: поглибити знання та розуміння учнями понять «юридична особа», «фізична особа», «юридичний факт»;ознайомити учнів з поняттями «правосуб’єктність», «дієздатність», «правоздатність», «деліктоздатність».
Розвивати логічне мислення та уміння визначати причинно-наслідкові зв’язки.
Виховувати повагу до законів, до прав та обов’язків громадян України.
Обладнання: підручник «Правознавство, 10» О.Д. Норовлянський; схема 1 «Правосуб’єктність фізичної особи» у формі опорного конспекту на кожну парту; схема 2 «Витяг із ЦК України» у формі опорного конспекту на кожну парту.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу. Актуалізація опорних знань.
Вдома ви підготували два приклади правовідносин та визначили їх склад. Зараз ми з вами перевіримо як ви засвоїли поняття «правовідносини», «Склад правовідносин», «суб’єкт правовідносин», «об’єкт правовідносин», «Зміст правовідносин» з допомогою інтелектуальної перестрілки. (При виконанні цієї вправи учень спрямовує своє запитання конкретному однокласнику, той, відповівши, задає своє запитання наступному і так далі.) При виконанні даної вправи учитель звертає особливу увагу на суб’єктів правовідносин.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
З наведених вами прикладів правовідносин видно, що учасниками правовідносин можуть бути люди – громадяни України і громадяни інших держав, а можуть бути організації, установи. Давайте пригадаємо з курсу правознавства 9 класу:
- Як називаються учасники правовідносин, що існують фізично (люди)?- (фізична особа).
- Як називаються учасники правовідносин, що є організаціями, створеними та зареєстрованими у встановленому законом порядку? – (юридична особа).
- Наведіть приклади юридичних та фізичних осіб, з якими вам доводилось мати справу, вступати в правовідносини. (Вправа виконується ланцюжком).
Для участі у правовідносинах кожна особа повинна мати правосуб’єктність – здатність фізичних та юридичних осіб у встановленому порядку бути суб’єктами правовідносин (суб’єктами права),тобто мати юридичні права та обов’язки.
Для юридичної особи правосуб’єктність визначається її компетенцією – сукупністю прав і обов’язків, які надаються юридичній особі для виконання її функцій. Таких прав юридична особа набуває з часу реєстрації і вони залишаються незмінними протягом усього часу її існування. Юридична особа може припинити своє існування, але не може померти.
Для фізичної особи правосуб’єктність визначається такими поняттями як правоздатність, дієздатність, деліктоздатність. Давайте розглянемо схему 1:
Правосуб’єктність фізичної особи | ||||
Правоздатність
Здатність особи мати суб’єктивні права та юридичні обов’язки. Правоздатність виникає з моменту народження і зберігається до смерті індивіда. Не залежить від віку, фізичного, психічного або розумового стану здоров’я особи. |
Дієздатність Здатність особи своїми діями здійснювати свої права та обов’язки, створювати, змінювати та припиняти їх. Дієздатність залежить від віку, психічного або розумового стану здоров’я особи. |
Деліктоздатність Здатність особи нести відповідальність за скоєні нею правопорушення. Залежить від віку, психічного або розумового стану здоров’я особи. |
||
повна | неповна | часткова | ||
Щоб скласти повну картину знань про суб’єктів правовідносин, давайте ознайомимося з витягом із ЦК України.
Схема 2. «Витяг із Цивільного Кодексу України»
Частковою дієздатністю володіють особи, які не досягли 14 років (малолітні). Такі особи мають право:
- Самостійно вчиняти дрібні побутові правочини;
- Здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.
Неповну дієздатність мають особи у віці від 14 до 18 років (неповнолітні). Такі особи мають право:
- Самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами;
- Бути учасником (засновником) юридичних осіб;
- Самостійно укладати договір банківського вкладу та розпоряджатися вкладом, внесеним на своє ім’я.
Повну дієздатність мають особи, які досягли 18 років (повнолітні). У разі реєстрації шлюбу, особа, що не досягла повноліття, набуває повної цивільної дієздатності із моменту реєстрації шлюбу. Повну дієздатність має неповнолітня особа (починаючи з 14 років), що зареєстрована матір’ю чи батьком дитини.
Таким чином, обсяг дієздатності залежить від трьох основних моментів: віку; роду занять; перебування у шлюбі чи наявності дітей. Закон передбачає можливість обмеження дієздатності фізичної особи. Це може зробити лише суд. Таке рішення суд може прийняти стосовно двох категорій осіб:
- Осіб, які страждають на психічний розлад, що істотно впливає на їхню здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними;
- Осіб, які зловживають спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами і тим ставлять себе чи свої сімї , а також інших осіб, яких вони за законом повинні утримувати, у скрутне матеріальне становище.
Скориставшись отриманими щойно знаннями, визначте рівень дієздатності:
- Семикласника, що проживає з батьками;(часткова)
- Студента другого курсу коледжу;(неповна)
- 16-річної Оксани, що місяць тому вийшла заміж; (повна)
- 16-річної учениці школи; ;(неповна)
- 16-річної особи, що є матір’ю; (повна)
- 25-річного робітника; (повна)
- 25-річного робітника, що зловживає алкоголем; (обмежена)
- 70-річного дідуся; (повна)
- 70-річного дідуся, що страждає від психічної хвороби. ; (обмежена)
Ми з вами знаємо, що правовідносини = норми права + юридичні факти.
- Що таке юридичні факти? (життєві обставини, які породжують, змінюють або припиняють правовідносини, тобто мають юридичні наслідки).
Юридичні наслідки спричиняють події незалежні від волі людини: народження, хвороба, смерть, стихійне лихо, пожежа, настання строку, а також дії людини, що пов’язані з її волею. Отже юридичні факти умовно можемо поділити на дві категорії: події та дії. Висновок – правовідносини можуть спричинити хвороба (написання заповіту, візит до лікаря), смерть (спадкування), стихійне лихо (виплата по страховому договору, відшкодування державою), пожежа (виплата по страховому договору, ремонтні роботи, штраф), настання строку (закінчення терміну дії договору), а також суб’єктивні дії людини (бажання вступити у шлюб, вступ до навчального закладу, укладання трудового договору). Продовжіть цей ланцюг.
ІІІ. Підсумок уроку.
Вправа «Юридична консультація»:
До вас звернулась громадянка Кременецька із таким запитанням: її онук (13 років) хоче купити квартиру. Що ви їй відповісте? Відповідь обґрунтуйте.
(Онук купити квартиру не зможе, оскільки він є частково дієздатним і може самостійно вчиняти лише дрібні побутові правочини. Всі правочини від його імені здійснюють батьки чи опікуни до 14 років. Проте, він може бути власником квартири, купленої йому бабусею чи батьками).
ІУ. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 7-8 до кінця, письмово виконати завдання 6, що на ст. 61.