Тема: Юридична відповідальність. ( 10 кл.)
Мета: Ознайомити учнів з правовим поняттям «юридична відповідальність»; з видами юридичної відповідальності; дати поняття «крайня необхідність» та «необхідна оборона»; формувати в учнів уміння визначити наявність підстав для притягнення до юридичної відповідальності.
Розвивати почуття громадянської свідомості та нетерпимості до порушень чинного законодавства.
Виховувати повагу до прав людини.
Обладнання: схема «Види юридичної відповідальності», схема «Ознаки юридичної відповідальності», схема «Принципи юридичної відповідальності», схема «Функції юридичної відповідальності», підручник «Правознавство, 10» О.Д. Норовлянський , картки кожному учневі з написами «ТАК», «НІ» для вправи «Займи позицію».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна перевірка домашнього завдання. Назвати знайдені у засобах масової інформації повідомлення про правопорушення й визначити їх склад.
(Учитель уважно слідкує за відповідями, за необхідності їх коригує, оцінює).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
- До чого призводять правопорушення? ( до юридичної відповідальності)
Юридична відповідальність – це засіб, який блокує протиправну поведінку, реакція держави на скоєне правопорушення. Разом з тим, це обов’язок правопорушника потерпіти певні негативні наслідки (санкції) за скоєне правопорушення, які визначаються у встановленому законом порядку.
Для юридичної відповідальності притаманні певні ознаки. Давайте розглянемо схему «Ознаки юридичної відповідальності».
Ознаки юридичної відповідальності | |||
Спирається на державний примус у формі караючих та право відновлю-ючих засобів. | Проявляється в обов’язку особи терпіти певні негаразди, втрату частини благ особистого та майнового характеру за вчинене нею правопорушення. | Настає тільки за вже скоєні або сковані правопорушення за наявності складу правопорушення. | Здійснюється у суворій відповідності до норм права при дотриманні певного процедурно-процесуального порядку, встановленого законом. |
Учитель при роботі над схемою коротко характеризує кожну ознаку юридичної відповідальності, спираючись на матеріал підручника на ст. 68.
- Які є види правопорушень?
Очікувана відповідь: дисциплінарні проступки – порушення внутрішнього розпорядку організації, навчальної або юридичної дисципліни; цивільно-правові – завдання майнової шкоди, порушення інших майнових або особистих немайнових благ, що захищені законом; адміністративні – порушення вставленого державою порядку в місцях суспільного призначення, а також порядку керування усіма іншими сферами життєдіяльності суспільства; кримінальні – соціально-небезпечні діяння або бездіяльність, за яку законом передбачено кримінальна відповідальність.
Як правопорушення, так і юридичну відповідальність поділяють на окремі види. Найчастіше поділ здійснюють відповідно до галузей права, котрі регулюють відносини, щодо яких здійснено правопорушення.
Зараз виконаємо слідуючу роботу: на основі матеріалу підручника, що на ст. 69-70 потрібно створити схему «Види юридичної відповідальності». Учні працюють у робочих зошитах, один – біля дошки створює дану схему. Після закінчення роботи учитель виставляє готову схему «Види юридичної відповідальності»
Кримінальна ( за скоєння злочинів) | Адміністративна ( за скоєння адмін. Правопорушень) | Матеріальна ( за матеріальну шкоду, внаслідок порушення накладених на працівника трудових обов’язків) | |
Види юридичної відповідальності | |||
Цивільно-правова ( за порушення норм цивільного права) | Дисциплінарна (за порушення трудової, навчальної, службової дисципліни) | Конституційна (за порушення норм Конституції або конституційного законодавства) | Міжнародно-правова ( за порушення норм міжнародного права) |
Перевірка виконаної роботи:
- За які правопорушення накладається кримінальна відповідальність?
- За які правопорушення накладається адміністративна відповідальність?
- За які правопорушення накладається матеріальна відповідальність?
- За які правопорушення накладається цивільно-правова відповідальність?
- За які правопорушення накладається дисциплінарна відповідальність?
- За які правопорушення накладається конституційна відповідальність?
А зараз давайте спробуємо визначити вид юридичної відповідальності:
- За появу на роботі у нетверезому стані, охоронцю Н. оголосили догану;(дисциплінарна);
- За встановленням суду майстер зобов’язаний відшкодувати підприємству вартість вкраденої електродрелі;(матеріальна);
- За грабіж, відкрите вилучення чужого майна, громадянина К. осудили на 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна; (кримінальна);
- За нецензурну лайку в автобусі на громадян М. та П. , за рішенням суду, наклали штраф у розмірі по 100 грн .з кожного;(адміністративна);
- За невчасне повернення кредиту фірма «Колібрі» сплачує неустойку у формі пені фірмі «Крокодил»;(цивільно-правова);
- Верховний Суд України позбавив двох народних депутатів депутатських мандатів через порушення вимог щодо несумісності;(конституційна);
- За скоєння злочину законодавчий орган держави усунув президента з посади в порядку імпічменту;(конституційна);
- За безпідставну невиплату заробітної плати робітникам заводу протягом 2-х місяців директора було покарано штрафом (матеріальна).
Але при застосуванні будь-якого виду юридичної відповідальності повинні бути дотримані її основні принципи. Робота над схемою «Принципи юридичної відповідальності»
Законність | Доцільність | Гуманність | |
Принципи юридичної відповідальності | |||
Справедливість | Своєчасність | ||
- Чи можете ви заперечити якийсь принцип юридичної відповідальності? Чому? (Очікувана відповідь: Ні, інакше навіщо відповідальність взагалі)
Ми не можемо заперечити жоден з цих принципів, оскільки вони прямо випливають із функцій юридичної відповідальності:
Виховна | Каральна | Компенсаційна | |
Функції юридичної відповідальності | |||
Превентивна (попереджувальна) | Інформаційна | ||
Колективна робота: пояснення у чому полягає суть кожної функції.
Очікувана відповідь:
- Каральна – порушник зобов’язується підкоритися державному примусу і перетерпіти все те. Що йому буде визначено компетентним органом у виді кари;
- Превентивна – попередження вчинення нових правопорушень даним та іншими суб’єктами;
- Виховна – виховання правопорушників у дусі поваги до права;
- Компенсаційна – спрямовується на забезпечення порушеного інтересу суспільства чи певного його члена, на відновлення порушених протиправною поведінкою суспільних відносин;
- Інформаційна – поінформованість суспільства про карність правопорушень.
Але чи завжди наступає юридична відповідальність? Давайте розглянемо ситуації і займемо позицію: чи понесуть дані суб’єкти юридичну відповідальність? ( Вправа «Займи позицію» : після прослухування ситуації учні повинні зайняти одну із двох позицій «так» або «ні». Дві картки з написами «ТАК», «НІ» є у кожного учня, займаючи позицію учень піднімає відповідну картку. Учитель вибірково може запитати чому саме таку позицію вибрав той чи інший учень).
Ситуації:
- Неповнолітні А. та Б. під час походу відстали від своїх друзів та загубилися в лісі. Після кількох днів пошуків та намагань знайти дорогу знесилені та зголоднілі хлопці вночі натрапили на сторожку єгеря. Вони виламали двері, взяли продукти, одяг, сокиру, ліхтар та компас, сподіваючись вибратись з лісу. Чи понесуть дані суб’єкти юридичну відповідальність?
- До квартири пенсіонера М. вдерлися троє нетверезих юнаків, які погрожуючи ножем, вимагали гроші. М. зробив декілька пострілів з мисливської рушниці – один нападник був поранений, два втекли. Чи понесе М. юридичну відповідальність?
Розібратися до кінця в цих ситуаціях нам допоможе документ. На ст. 73-76 вашого підручника є витяги із Кримінального та із Цивільного Кодексів України. Опрацюйте їх і визначіть обставини, що виключають юридичну відповідальність. ( Очікувана відповідь: обставини, які виключають відповідальність: необхідна оборона; крайня необхідність; уявна оборона; затримання злочинця; дії під впливом фізичного чи психічного примусу; дії в умовах виправданого ризику).
- Чи змінили ви свою позицію стосовно першої ситуації? Як кваліфікувати дії хлопців? (Крайня необхідність).
- Чи змінили ви свою позицію стосовно другої ситуації? Як кваліфікувати дії громадянина М,? (необхідна оборона).
ІУ. Підсумок уроку. Учитель відмічає найактивніших учасників уроку, виставляє оцінки.
У. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал параграфа 11 підручника, виконати завдання 7, що на ст. 77.