Тема: Поняття правопорушення та його склад. Види правопорушень. (10 кл)
Мета: Поглибити в учнів поняття правопорушення та його складу, ознайомити з видами правопорушень. Формувати поняття «суб’єкт правопорушення» , «об’єкт правопорушення», «суб’єктивна сторона правопорушення», «об’єктивна сторона правопорушення»; вміння визначити, до якого виду правопорушення належать певні дії.Розвивати логічне мислення, уміння робити умовиводи та умозаключення. Виховувати правосвідомість молодого покоління громадян.
Обладнання: Схема 1 «Форми вини», схема 2 «Склад правопорушення»,підручник «Правознавство, 10» О.Д. Норовлянський.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання проводиться методом «Прес». (Метод «прес» полягає у фронтальному опитуванні, коли учні відповідають коротко на конкретно поставлене запитання і кожен наступний учень лише доповнює попереднього, не повторюючись).
- Вдома ви продумали шляхи підтримання та посилення дисципліни і правопорядку в державі ( у школі, класі). Ото ж ваші пропозиції щодо посилення дисципліни і правопорядку. (Учитель слідкує за відповідями учнів, корегує їх в разі потреби).
- Чому ми повинні дбати про підтримання і посилення правопорядку? (Не всі громадяни дотримуються правових норм).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
У дев’ятому класі ми з вами знайомилися з поняттям «правопорушення». Давайте скористаємося здобутими знаннями і виконаємо завдання 8, що на ст. 67 підручника. ( Про правопорушення йдеться у випадках а, г,д,е). Давайте за даними ситуаціями встановимо ознаки правопорушення і виведемо визначення. (Колективна робота з допомогою учителя).
- У всіх ситуаціях наявне порушення певних норм права, законів – протиправність.
- Є діянням особи, яка в момент його здійснення контролює свою волю і свідомість і тим самим проявляє своє негативне ставлення до інтересів інших людей. Тобто наявна вина особи, що вчинила правопорушення через умисел , або через необережність – винність.
- Проявляється у протиправних діях чи бездіяльності – діяння.
- Завдає шкоди інтересам особи, суспільству, державі – шкідливість, суспільна небезпека.
- Тягне за собою застосування до правопорушника заходів юридичної відповідальності у вигляді позбавлень особистого, організаційного та матеріального характеру – карність.
З виділених ознак випливає визначення:
Правопорушення – це протиправне, винне діяння (дія чи бездіяльність), що завдає шкоди людям, суспільству, державі і тягне за собою юридичну відповідальність.
Однією з ознак правопорушення є винність. Однак форми вини розрізняються слідуючі: (робота зі схемою 1 «Форми вини»)
Форми вини | |||
Умисел | Необережність | ||
Прямий | Непрямий | Протиправна самовпевненість | Протиправна недбалість |
Для кращого розуміння та усвідомлення поняття «правопорушення» розглянемо схему «Склад правопорушення».
Склад правопорушення – система об’єктивних та суб’єктивних ознак, які визначають певне діяння як правопорушення. | |||
Об’єкт – порушене матеріальне чи нематеріальне благо, що захищається нормами права. | Об’єктивна сторона – саме протиправне діяння, шкідливий результат, що настав унаслідок цього. Причинний зв’язок між діянням та результатом. | Суб’єкт –
фізичні особи, що можуть нести юридичну відповідальність. |
Суб’єктивна сторона – ставлення правопорушника до діяння та його наслідків. |
Закріпимо знання, розв’язавши декілька задач. Завдання – визначити склад правопорушення.
- Учень перейшов вулицю у забороненому місці. ( суб’єкт – учень, об’єкт – правила дорожнього руху, об’єктивна сторона – перехід вулиці у забороненому місці, суб’єктивна сторона – ставлення учня до свого вчинку).
- Троє підлітків побили у парку чоловіка, зламавши йому руку. ( суб’єкти – троє підлітків, об’єкт – здоров’я чоловіка, об’єктивна сторона – нанесення тілесних ушкоджень чоловікові, суб’єктивна сторона – ставлення підлітків до своїх дій).
- Робітник прийшов на роботу у нетверезому стані. ( суб’єкт – робітник, об’єкт – трудова дисципліна, внутрішній трудовий розпорядок підприємства, об’єктивна сторона – прихід на роботу у нетверезому стані, ставлення робітника до свого вчинку).
- За проведення операції хірург вимагає від родичів хворого 1000 євро. ( суб’єкт – хірург, об’єкт – гроші, об’єктивна сторона – вимагання грошей, суб’єктивна сторона – ставлення лікаря до своїх дій).
Розв’язуючи задачі, ви, мабуть, звернули увагу, що дані правопорушення здійснені в різних галузях права. Які ж правопорушення розрізняються залежно від галузі права? На це запитання ви знайдете відповідь на ст. 64 підручника. (Робота з підручником, з наступними відповідями на поставлене запитання). Очікувана відповідь: дисциплінарні проступки – порушення внутрішнього розпорядку організації, навчальної або юридичної дисципліни; цивільно-правові – завдання майнової шкоди, порушення інших майнових або особистих немайнових благ, що захищені законом; адміністративні – порушення вставленого державою порядку в місцях суспільного призначення, а також порядку керування усіма іншими сферами життєдіяльності суспільства; кримінальні – соціально-небезпечні діяння або бездіяльність, за яку законом передбачено кримінальна відповідальність.
Крім того залежно від ступеня небезпеки, завданого правопорушення, вони поділяються на злочини ( кримінальні правопорушення) і проступки (дисциплінарні, цивільно-правові, адміністративні).
Чому ж скоюють правопорушення? Давайте спробуємо визначити основні причини правопорушень, об’єднуючись у змінні групи. (Суть методу об’єднання у змінні групи полягає у слідуючому: клас ділиться на малі групи (3-4 учні), які працюють спільно над запитанням, визначають причини правопорушень; наступний етап – об’єднання по дві групи разом (6-8 учнів), обговорюють варіанти відповіді, відбираючи характерні (спільні) причини правопорушень; третій етап – клас об’єднується у дві групи, учасники яких зазначають найбільш загальні причини правопорушень. Остаточні відповіді записують на дошці, визначають загальні причини правопорушень). Очікуваний кінцевий результат: складні економічні умови, недостатня ефективність роботи правоохоронних органів, алкоголізм, наркоманія, аморальність суспільства, недостатня правова освіченість громадян.
ІУ. Підсумок уроку, виставлення оцінок за роботу .
У. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал параграфа 9-10 (п.4) підручника, письмово виконати завдання 7, що на ст. 67 (Знайдіть у засобах масової інформації повідомлення про правопорушення й спробуйте визначити їх склад).