Тема: Конституційне право України.
Мета: Ознайомити учнів з основами конституційного права України, з історією становлення незалежності сучасної української держави на основі історичних фактів, затвердженням її державного суверенітету;визначити основні етапи розвитку державності в Україні, їх роль для розвитку правової системи України; вчити десятикласників працювати з документами, аналізувати їх.
Розвивати у десятикласників розуміння того, що сучасна Україна є продовженням держав, що існували на території нашої країни.
Виховувати історичну свідомість, гордість за свою державу.
Обладнання: Конституція України, Декларація про державний суверенітет України, Акт проголошення незалежності України, підручник «Правознавство, 10» О.Д. Норовлянський , картки – з написами назв держав, що існували на території України, – періодами існування цих держав, – назвами правових пам’яток, – іменами видатних діячів, таблиця «Віхи історії та правові пам’ятки України».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Вивчення нового.
Вивчаючи правознавство, ми говорили, що право поділяється на галузі. І серед інших галузей права називали конституційне право. І сьогодні ми детально поговоримо про цю галузь, оскільки вона є однією з найважливіших.
Конституційне право – галузь права, яка є сукупністю норм, що закріплюють основи конституційного ладу в Україні, правовий статус людини і громадянина, регулюють суспільні відносини, пов’язані з формуванням і діяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування.
Конституційне право має певні особливості порівняно з іншими галузями права. Його норми, закріплені в Конституції України, мають найвищу юридичну силу, тобто мають перевагу над нормами інших галузей. Норми конституційного права мають установчий характер. Давайте поміркуємо над визначенням та щойно почутим і визначимо джерела конституційного права.
(Очікувана відповідь: Конституція України, Конституція АРК, закони України, нормативні акти Верховної Ради України, Президента України, міжнародні договори, укладені відповідно до законодавства України).
Та перш ніж стати незалежною державою із своєю Конституцією та цілою системою конституційного права, Україна пройшла довгий історичний шлях. Багато віх ми обговорювали на уроках історії. І зараз створимо синхроністичну таблицю «Віхи історії та правові пам’ятки України». А щоб було легше, ми використаємо заготовки. (Для виконання завдання використовується гра «Журналісти». Клас ділиться на дві –три групи, залежно від кількості учнів, кожна група отримує великий аркуш з таблицею, що її необхідно заповнити та картки для заповнення (картотека). Картки для заповнення перемішані).
Уявіть, що ви – журналісти. Ви довго готували до друку статтю про віхи історії України, її визначних діячів та правові пам’ятки. Майже все готове – матеріали зібрані, картотека на столі… Але раптом відкривається вікно і вітер змішує усю вашу картотеку. Треба терміново навести лад.
Таблиця для заповнення:
Віхи історії та правові пам’ятки України
Назва державного утворення | Правові пам’ятки | Період існування | Державні діячі |
|
Перелік для карток:
- Державні утворення: Скіфська держава, грецькі міста-держави, Київська Русь, Галицько-Волинська держава, ВКЛ, Річ Посполита, Гетьманщина, Австро-Угорська імперія, Російська імперія, УНР, ЗУНР, Українська держава – Гетьманат, УРСР;
- Правові пам’ятки: Руська правда, Литовські статути, Березневі статті, Магдебурзьке право, Вивід прав і вольностей України, «Права, за якими судиться малоросійський народ», Універсали ЦР, Конституція УРСР;
- Державні діячі: Ярослав Мудрий, Данило Галицький, Ольгерд, Вітовт, Сигізмунд Август, Богдан Хмельницький, Пилип Орлик, Йосиф ІІ, Петро І,Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Євген Петрушевич, Павло Скоропадський;
- Періоди: 7-3 ст. до н.е., 7ст. до н.е. – 4ст. н.е., 9-13ст., 13-14ст, 14-16ст., 16-18 ст., 17-20ст., 18-20ст., поч.20ст., 20ст. до 1991р.
Після того, як учні справилися з роботою, проводиться перевірка з відповідними коментарями учителя та запис таблиці у зошити.
Що ж було далі, після 1991 року? А подальші віхи такі:
16 липня 1990 року – проголошено Декларацію про Державний суверенітет України;
24 серпня 1991 року – прийнято Акт проголошення незалежності України;
1 грудня 1991 року – відбувся Референдум про підтвердження Акта проголошення незалежності;
28 червня 1996 року – прийнято Конституцію України.
У нас в підручнику на ст. 88-89 розміщено витяги із Декларації про державний суверенітет та Акт проголошення незалежності України. Перед вами стоїть завдання – опрацювати і встановити основні положення зазначених документів.
(Очікувана відповідь:
Основні положення Декларації про державний суверенітет:
- Закріплення державного, національного та народного суверенітету;
- Закріплення поділу влади;
- Встановлення верховенства законів України;
- Проголошення економічної самостійності;
- Проголошення самостійного призначення генерального прокурора УРСР;
- УРСР залишається у складі СРСР.
Основні положення Акта проголошення незалежності України:
- Створення незалежної держави Україна;
- Недоторканість території України;
- Дія на території України виключно Конституції та законів України.)
Прийняття Конституції України 28 червня 19996 року закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, було важливим кроком уперед щодо забезпечення прав людини та громадянина в нашій країні, сприяло підвищенню міжнародного авторитету України. За цією Конституцією наша держава живе і нині.
Конституція України складається з преамбули, 15 розділів, 161 статті, 14 перехідних положень.
В Основному законі закріплюються основні засади існування і побудови нашої країни. Саме тут закріплюються такі принципові положення як суверенітет і незалежність (ст. 1), цілісність і недоторканість території України (ст. 2), верховенство права та пріоритет прав і свобод людини в діяльності держави (ст. 3).
Основні принципи побудови системи права також закріплені в Конституції. Встановлено, що Конституція має найвищу юридичну силу, будь-які інші нормативно-правові акти повинні їй відповідати (ст.8).
Конституція визначає форму держави : форму державного устрою, форму правління та форму політичного режиму ( ст.2,3,4,5,7).
ІІІ. Закріплення вивченого.
- Що таке конституційне право? (Конституційне право – галузь права, яка є сукупністю норм, що закріплюють основи конституційного ладу в Україні, правовий статус людини і громадянина, регулюють суспільні відносини, пов’язані з формуванням і діяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування.
- Що таке державний суверенітет? (Верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади в межах території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах)
- Що таке народний суверенітет? (Право нації самостійно визначати своє життя, в тому числі шляхом створення національної держави)
- Що таке національний суверенітет? ( Повновладдя народу наявність в нього реальної можливості брати участь в управління державою)
- Коли було прийнято Декларацію про державний суверенітет? (16.07.1990)
- Коли було прийнято Акт проголошення незалежності України? (24.08.1991)
- Коли було прийнято Конституцію України? ( 28.06.1996)
ІУ. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал параграфа 12 підручника.
Додаток
Віхи історії та правові пам’ятки України
Назва державного утворення | Правові пам’ятки | Період існування | Державні діячі |
Скіфська держава, | 7-3ст.дон.е. | ||
грецькі міста-держави, Київська Русь, Галицько-Волинська д-ва
|
7ст.до н.е. – 4ст.н.е. | ||
Руська правда | 9-13ст. | Ярослав Мудрий | |
Руська правда | 13-14 ст. | Данило Галицький | |
ВКЛ,
|
Магдебурзьке право,Литовські статути | 14-16ст. | Ольгерд,Вітовт |
Річ Посполита,
|
Литовські статути | 16-18ст. | Сигізмунд Август |
Гетьманщина,
|
Вивід прав і вольностей України Березневі статті | 16-18ст. | Б.Хмельницький, П.Орлик |
Австро-Угорська імперія,
|
17-20ст. | Йосиф ІІ | |
Російська імперія,
|
Права, за якими судиться… | 18-20ст. | Петро І |
УНР,
|
Універсали | Поч.20ст. | М.Грушевський,
В.Винниченко |
ЗУНР, |
Універсали | Поч.20ст. | Є.Петрушевич |
Українська д-ва- Гетьманат,
|
Поч.20ст. | П.Скоропадський | |
УРСР; | Конституція УРСР | 20ст. до 1991р. |