Урок з правознавства “Правопорядок та правопорушення”

Тема: Правопорядок і правопорушення. Суспільний порядок та його забезпечення. Поняття правосвідомості. (10 клас)

Мета:  Формувати в учнів  поняття « правомірна поведінка», «правопорядок», «законність»,  «дисципліна», «правосвідомість», «правова ідеологія», «правова психологія»;ознайомити , чим відрізняються та як співвідносяться ці поняття. Розвивати  уміння аналізувати події суспільного життя з позиції правознавства.

Виховувати  свідому дисциплінованість, нетерпимість до правопорушень довкола себе, прагнення підвищити власну правовому ідеологію.

Обладнання: Схема 1 «Гарантії законності», підручник «Правознавство, 10» О.Д. Норовлянський, мікрофон, запис фільму «Кавказька полонянка».

Тип уроку:  вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Що таке зміст правовідносин?
  • Чи завжди тотожні юридичний та фактичний зміст правовідносин?
  • Чому? ( через те, що не всі суворо дотримуються встановлених правил)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Мотивація навчальної діяльності проводиться методом «мікрофон». (Висловлюється той учень, у кого в руках мікрофон).

  • Наведіть приклад правопорушення та негативних наслідків, які воно потягло за собою.

Розповідь учителя з елементами бесіди.

Правопорушення тягнуть негативні наслідки не лише для тих, хто їх вчинив, але і для інших людей, для суспільства в цілому. Тому будь-яке суспільство зацікавлене у тому, аби встановлені державою, іншими суб’єктами правила виконувалися і було якомога менше їх порушень. Якщо всі люди виконують установлені правила, дотримуються норм співжиття, то становище в суспільстві буде спокійним, врівноваженим, без ворожнечі і сутичок. Ми кажемо, що тоді пануватиме суспільний порядок.

Суспільний (громадський) порядок – стан суспільних відносин, який відповідає вимогам усього комплексу соціальних норм. Тобто, про громадський порядок ми можемо говорити лише у тому випадку, коли дотримано усіх видів норм – моральних, корпоративних, релігійних, правових.  Серед інших норм громадський порядок вимагає дотримання і норм права. Тому  ми кажемо, що складовою суспільного порядку є правопорядок.

Правопорядок – система суспільних відносин, будь-яких інших дій, що мають правове значення і здійснюються в суспільстві відповідно до норм права.  Висловіть свою думку:  для чого сучасній державі правопорядок? (опитування проводиться методом «мікрофон»). (очікувана відповідь: створює сприятливі умови для реалізації суб’єктивних прав всіх громадян).

З поняттями «суспільний порядок» та «правопорядок» пов’язано таке поняття як «дисципліна». –  Як би ви визначили це поняття? (очікувані відповіді: дотримання встановлених норм; чітке та неухильне виконання інструкцій; дотримання правил поведінки).

Дисципліна – своєчасне і неухильне дотримання встановлених правовими та іншими соціальними нормами правил поведінки у державному та суспільному житті.

Залежно від сфери діяльності суб’єктів суспільних відносин існують такі види дисципліни:  державна, партійна, фінансова, праці, виробнича, військова, навчальна, екологічна та інші. Залежно від способу забезпечення : примусова та свідома.

Давайте зробимо висновок:

– як співвідносяться поняття «суспільний порядок» та «правопорядок»?  (Поняття «суспільний порядок» більш загальне,поняття  «правопорядок» входить до його складу).

– як пов’язано з ними поняття «дисципліна»? ( Є невід’ємною складовою громадського порядку та правопорядку).

А зараз давайте переглянемо кадр із фільму «Кавказька полонянка». (Демонструється фрагмент перебування Шурика у відділку міліції, коли йому зачитують, що він зробив, перебуваючи у нетверезому стані). Кожна людина, коли стає свідком подій, правопорушень зокрема, формує до них певне ставлення. Це можуть бути осуд, сором, обурення, невдоволення, а можуть бути і гордість, задоволення. Від чого це залежить? Від уявлень про право, норми поведінки, від свідомості. Тут доречно вжити таке поняття як правосвідомість.

Правосвідомість – система поглядів, уявлень, понять, почуттів із приводу чинного права або ситуацій, що пов’язані з правом.

  • Що ми можемо сказати про правосвідомість Шурика? Чому? (Правосвідомість наявна, але перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння герой не контролював своїх вчинків).
  • Від чого ж залежить правосвідомість? ( очікувана відповідь: від знань норм права; від ставлення до своїх вчинків та вчинків інших).

Правосвідомість складається з таких елементів: правова ідеологія та правова психологія.  Правова ідеологія – це правові знання, ідеї, уявлення, погляди, поняття, переконання. Вона може бути професійна – у тих хто є юристами, адвокатами, суддями; та буденна – у людей не пов’язаних з правом професійно. Правова психологія – правові почуття, емоції, настрої, переживання. Можна умовно поділити на індивідуальну та групову.

 

Що ж може зупинити людину, у якої низька правосвідомість? Відповідь однозначна – закон. Принцип законності передбачає точне і неухильне здійснення всіх нормативно-правових актів, а також ефективний контроль за неухильним дотриманням норм права й притягнення винних у правопорушеннях до юридичної відповідальності.

Для того щоб забезпечити законність у державі, створюють цілу систему певних гарантій. Давайте розглянемо схему 1 «Гарантії законності»

                               Гарантії законності
Економічні : стабільна економіка; економічне зростання країни. Політичні : наявність легітимної демократичної влади. Соціальні: високий рівень захищеності кожного; високий рівень життя. Спеціальні юридичні:  конституційне закріплення принципу законності; постійне удосконалення законодавства.

І звичайно ж законність неможлива без високого рівня правової освіти й правової культури всього населення. Саме для зростання законності і введено курс правознавства у школи України.

ІУ. Підсумок уроку.

  • Що необхідно для нормального спокійного життя суспільства? (правопорядок, суспільний порядок).
  • Що забезпечує дотримання правопорядку? ( принцип законності, правосвідомість громадян).
  • Від чого залежить рівень правосвідомості? ( Від рівня правової ідеології та правової психології).

У. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал параграфа 9-10 підручника  ( пп.1-3) ; запропонуйте шляхи підтримання, посилення дисципліни та правопорядку в державі (в школі, в класі).