Мета: визначити територію, заняття й суспільні відносини союзів слов’янських племен, що стали базою, на якій виникла держава – Київська Русь; розвивати в учнів навички роботи з першоджерелами, історичною картою, блок-таблицями, схемами; виховувати в учнях почуття національно-історичного патріотизму.
Наочні та історичні джерела: карта «Київська Русь», текст «Повісті минулих літ», підручники.
Тип уроку: комбінований, з дидактично-розвиваючим ухилом.
Опорні поняття: воєнна демократія, союзи племен, суспільний устрій.
ХІД УРОКУ
I. Евристична бесіда за такими питаннями:
- Чому територія України стала місцем Великого переселення народів?
- Хто такі венеди, анти, склавіни? Назвіть історичні джерела та археологічні характеристики, що свідчать про них.
- Охарактеризуйте рівень їх цивілізації (розвитку).
- Що сталося з праслов’янськими союзами племен?
II. Проблемно-дидактичне вивчення нової теми
(Одночасно виконується три види розвиваючої роботи.)
1. Розселення східнослов’янських союзів племен на території
сучасної України
Прийоми
а) робота з першоджерелом (уривок з «Повісті минулих літ»);
б) робота з історичною картою (контурні карти, вдома);
в) паралельне заповнення таблиці (див. табл. 1).
Таблиця 1
№ з/п
|
Назви союзів племен
|
Територія розселення (пд.-зах. група)
|
Головні міста (столиці)
|
1
|
Древляни
|
Північна Україна: між рр. Горинь – Прип’ять – Тетерів – Дніпро
|
Іскоростень
|
2
|
Поляни
|
Правобережжя України: між рр. Тетерев – Рось
|
Київ
|
3
|
Сіверяни
|
Лівобережжя України: між рр. Десна – Ворскла
|
Чернігів, Новгород-Сіверський
|
4
|
Тиверці
|
Правобережжя: між рр. Дністер – Прут
|
Білгород-Дністр
|
5
|
Уличі
|
Південна Україна: між рр. Пд. Буг – Дністер – до моря
|
Олешшя на Дніпрі
|
6
|
Волиняни, дуліби
|
Волинь – Тернопілля
|
Теребовля
|
7
|
Білі хорвати
|
Прикарпаття – Закарпаття
|
Ужгород
|
2. Господарське життя східних слов’ян
Проблемне самостійне завдання для учнів
1) Назвіть головні заняття східних слов’ян. (Землеробство, ремісництво, скотарство, промисли, торгівля)
2) Який тип господарства був поширений у східних слов’ян? (Відтворюючий)
3. Суспільний устрій східних слов’ян
а) Сім’ї – сусід, общини – «гнізда» – плем’я – союз племен.
б) Вищий орган – віче.
в) Виділення ради старшин.
г) Виділення вождів – князів.
д) Утворення постійних дружин при них.
е) Союзо-племенні війни (з хозарами, норманами, Візантією).
Питання
Як можна назвати таке суспільство? Чи є тут держава? (Це стадія військової демократії.)
3. Заснування Києва та інших міст
а) Учні переказують легенду про заснування Києва за «Повістю минулих літ».
б) Активно-пізнавальна діяльність:
Питання
Чому саме Київ став центром держави? (Завдяки географічному положенню, волі Божій)
5. Князь Кий
а) Версії про появу Кия – зачинателя династії Києвичів.
б) Зачитати уривок з повісті В. Малика «Князь Кий» (С. 32).
в) Похід на Царгород, м. Києвець на Дунаї.
ІІІ. Підсумкове закріплення (за наявності часу)
- Покажіть на карті розселення союзів племен.
- Охарактеризуйте їх суспільний устрій.
- Які риси цивілізації з’явились у східних слов’ян?
- Чому центром об’єднання східних слов’ян став Київ?
IV. Домашнє завдання
- Опрацювати відповідний матеріал підручника.
- Попередньо ознайомитись з темою «Становлення Київської держави» (для сильних класів).