Мета: дати уявлення про природно-кліматичні умови, населення, історію утворення держави в Давньому Китаї; формувати навички визначення загальних закономірностей і особливостей в розвитку стародавніх держав; удосконалювати навички роботи з історичною картою та підручником; засвоїти поняття «Хуанхе», «Янцзи», «Шань-Інь», «Жоу», «Піднебесна», «шовк», «фарфор», «рис», «чай»; виховувати пошану до історії і культури інших народів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: історична карта, підручник, ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
- Назвіть священні книги індуїзму. Чому індуїзм називають релігією аріїв?
- Що символізували боги індуїзму?
- Як в Індії з’явився буддизм? Чого вчить ця релігія?
- Дайте визначення терміна «варни». Які варни існували в Індії? З чим пов’язана їх поява?
- Розкажіть про досягнення індійської архітектури у давнину.
- Чим уславилися індійські математики та астрономи?
Переходячи до вивчення нового матеріалу, вчитель може запропонувати учням наступне завдання.
- Відомо, що перші цивілізації виникли в долинах великих річок. Встановіть відповідність між назвами річок і державами, що виникли на їхніх берегах.
1) Ніл | а) Месопотамія |
2) Тигр і Євфрат | б) Індія |
3) Інд і Ганг | в) Єгипет |
4) Хуанхе та Янцзи | г) Китай |
Методом виключення учні встановлюють, що найдавніша цивілізація у Китаї виникла на берегах річок Хуанхе та Янцзи.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Природно-кліматичні умови і географічне положення Китаю
Розповідь вчителя супроводжується роботою учнів з ілюстраціями та історичною картою.
Опорний конспект
Географічне положення Давнього Китаю
Східна Азія | – між морями Тихого океану і горами Тибет |
На північному сході | – Східнокитайська рівнина |
Центральна частина | – гористо-лісиста |
Найбільші річки
Північ | Південь | |
Хуанхе («жовта»)
«Блукаюча річка» — під час дощів розливається на десятки кілометрів |
Янцзи («голуба») | |
Родючий лес.
Можливість обробки м’якого ґрунту ,умови для розвитку землеробства |
Затоплення селищ, біди.Необхідність боротьби з повенями; будівництво раніше, ніж на берегах Янцзи | Тропічні ліси, чагарники бамбука
|
У долині річки Хуанхе цивілізація зародилася раніше, ніж на берегах Янцзи.
Робота з картою
- Покажіть територію Китайської держави у ІІІ ст. до н. е. на карті.
- Опишіть словами місцеположення Китаю. В якій частині світу він розташований?
- Визначте положення Китаю щодо Індії?
- Які гори знаходяться на західному кордоні Китаю?
- Покажіть річки, що течуть територією Китаю.
Вчитель завершує роботу висновком: найдавніші держави Китаю з’явилися в ІІ-му тис. до н. е. в родючій долині річки Хуанхе, де значно раніше склалася землеробська культура.
Населення
Робота за підручником
Прочитати текст параграфа і дати відповіді на питання.
- Коли з’явилися перші люди в долині річки Хуанхе?
- Як називалися племена, що дали початок давньокитайському народу?
Найдавніші держави
Бесіда на повторення
- Що таке держава?
- Які причини викликають появу держави?
- Де виникли перші держави?
- Які особливості природно-кліматичних умов Китаю призвели до появи тут держав?
Самостійна робота за підручником
Прочитати текст параграфа.
Опорний конспект
Ранні держави Давнього Китаю
XIV ст. до н. е. | створення держави Інь у долині річки Хуанхе |
XI ст. до н. е.
|
завоювання Інь плем’ям Чжоу, створення Чжоуської держави |
VII ст. до н. е. | розпад держави Чжоу |
Перша половина I тис. до н. е. | розселення китайців на південь від долини Хуанхе до Янцзи |
V ст. до н. е. | виникнення семи ворогуючих держав |
IV–III ст. до н. е. | «час царств, що борються» |
ІV. Закріплення нових знань
Тест «Ерудит-лото»
- Які гори знаходяться на території Китаю?
а) Гімалаї;
б) Тибет;
в) Урал.
- Найдавніші держави Китаю з’явилися у:
а) ІІІ тис. до н. е.;
б) ІІ тис. до н. е.;
в) І тис. до н. е.
- Перші вогнища цивілізації в Китаї виникли на березі ріки:
а) Хуанхе;
б) Янцзи;
в) Сіцзян.
- В ХІ ст. до н. е. була заснована династія:
а) Шан;
б) Чжоу;
в) Цинь.
- Царя у давньокитайських державах називали:
а) раджа;
б) ван;
в) фараон.
- Підсумки уроку
Вчитель зачитує правильні відповіді. Методом самоперевірки учні перевіряють роботи. Вчитель з’ясовує, які питання викликали найбільшу складність, оцінює роботу й участь школярів у проведенні уроку.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст параграфа; виконати завдання по контурних картах; скласти кросворд на 20 слів за темою.